Czy dodatkowe obiektywy do smartfonów to dobra inwestycja? Oto krótki test obiektywów marki LIEQi z serii HD Lens.

Kilka dni temu odebrałem zgrabną paczkę, którą wręczył mi kurier Amazona. To właśnie stamtąd, za 28,99 EUR, postanowiłem wyrwać interesujący mnie zestaw obiektywów marki LIEQi, w skład którego wchodzą dwie soczewki – o szerokim polu widzenia oraz makro.

Zestaw, montaż

Wewnątrz opakowania znajdziemy specjalny pokrowiec, który skrywa główną zawartość przesyłki. Oprócz dostarczonych obiektywów, mamy tutaj także instrukcję obsługi, gumowe zaślepki oraz ściereczkę.


Sposób montowania dodatkowych obiektywów odbywa się w tym wypadku za pomocą klamry. Tę wykonano z całkiem dobrze sprawiającego wrażenie plastiku. Reszta konstrukcji jest metalowa, a samo „oczko” wykonane zostało ze szkła. Całość prezentuje się naprawdę solidnie.

Montaż obiektywu na aparat w smartfonie jest prosty, jednak wymaga uwagi. Dodatkowy obiektyw musi dokładnie pokryć się z oczkiem aparatu, aby uniknąć ewentualnych zniekształceń lub czarnego pola podczas filmowania lub wykonywania zdjęć. Co więcej, uzależniony jest on od konkretnego smartfona (i pozycji aparatu głównego) oraz tego, czy korzystamy z etui lub nie. Soczewki rzecz jasna można zamontować również na przodzie.

W przypadku iPhone 8 obiektyw aparatu wystaje ponad konstrukcję, dlatego też dodatkowa ochrona w postaci pokrowca nie przeszkadza w używaniu dodatkowego obiektywu. W razie potrzeby soczewki można dowolnie odseparować od klamry poprzez gest wykręcania.

Specyfikacja

  • Soczewka szerokokątna – obiektyw szerokokątny o kącie widzenia 100 stopni, powiększenie x0,6, waga 39 gram.
  • Soczewka makro – obiektyw wyostrzający obiekty i rozmazujący tło. Zalecana odległość fotografowania/filmowania obiektu wynosi 5-8 cm, powiększenie x15, waga 17 gram.

Zdjęcia makro

  

Szeroki kąt

 

Spostrzeżenia

Bardzo podoba mi się to, jak działa obiektyw makro. Powiększenie za pomocą tej soczewki jest wystarczające, może się podobać i daje niezły wynik. Nieco gorzej radzi sobie z kolei soczewka szerokokątna, która powoduje lekkie rozmycie na krawędziach obrazu. W ostatnim porównaniu dziwnym trafem niebo kompletnie „odleciało” od rzeczywistości. Najprawdopodobniej jest to błąd wynikający z nieprawidłowego montażu soczewki, gdyż na poprzednich zdjęciach takiego efektu już nie dostrzegamy. Wszystkie zdjęcia w pełnej rozdzielczości znajdziesz tutaj.

Zestaw oceniam bardzo pozytywnie, tutaj ciężko jest się do czegoś doczepić. Za kwotę niecałych 30 EUR myślę, że zestaw spełni amatora mobilnej fotografii. Link do produktu znajduje się na stronie sklepu Amazon, a za dodatkowe 10 EUR pozyskać można trio, w skład którego dodatkowo wchodzi soczewka gwarantująca efekt rybiego oka, i która osobiście najmniej mnie interesowała. Na tle konkurencji, która sensowną jakość często wycenia dwukrotnie wyżej, soczewki LIEQi to bardzo interesująca pozycja. A jak Wy oceniacie możliwości tego zestawu?