Wygląda na to, że Microsoft szykuje się do wprowadzenia kolejnej dużej aktualizacji systemu Windows 10.

Wszystko to za sprawą kompilacji 17128, którą powszechnie uważa się za RTM, a więc gotową do wydania. W tej wersji bowiem Microsoft usunął znak wodny informujący użytkownika, że ten korzysta z oprogramowania pochodzącego z platformy Windows Insider. Jeśli faktycznie kompilacja oznaczona numerami 17128 nie będzie borykać się z większymi problemami, prawdopodobnie śmiało możemy stwierdzić, że Spring Creators Update trafi do nas już niedługo.

Nowości nie zabraknie, a do nich należeć będą:

Udoskonalona powłoka

Większość zmian dotknęło funkcji „pod maską” systemu, niewidocznych gołym okiem. Użytkownik za to podziwiać mógł będzie gęstszy napływ udoskonalonego interfejsu o nazwie Fluent Design, który gości w kolejnych elementach samego systemu i aplikacjach uniwersalnych Microsoft. Poprawki objęły więc lokacje tj. menu start, panel powiadomień, listy zadaniowe i wiele innych.

Nowa wersja przeglądarki Microsoft Edge

Microsoft Edge nie jest samodzielną aplikacją toteż wszelkie nowości dostarczane są dzięki aktualizacjom samego systemu. Oprócz poprawionego interfejsu Fluent Design, nowa wersja przeglądarki otrzyma możliwość zapisywania ebooków EPUB, uruchamiania wtyczek w trybie prywatnym, czy otwierania panelu deweloperskiego witryn (F12) w trybie pionowym. To część funkcji, które od dawna posiada konkurencja, jednak nowy Edge powinien pracować znacznie lepiej i szybciej reagować na polecenia użytkownika.

Asystentka głosowa – Cortana

W Polsce Cortana nie jest dostępna, jednak jeśli korzystasz z niej tam, gdzie jest to możliwe, to powinieneś wiedzieć, że otrzyma ona wsparcie dla synchronizacji między wieloma urządzeniami. Co więcej, częściej będzie pojawiać się w panelu powiadomień z tzw. interaktywnymi dymkami. Asystentka pozwoli Tobie wprowadzić również odnośniki do serwisów społecznościowych, czyli tam, gdzie tworzysz jakąkolwiek treść. W końcu „Creators” Update do czegoś zobowiązuje… W zależności od języka, Cortana powita użytkownika także przy instalacji systemu Windows 10.

Ustawienia systemu

Panel ustawień zyskał kolejną garść funkcji. Tym razem Microsoft oddał do dyspozycji panel, z poziomu którego użytkownik będzie mógł zarządzać programami uruchamianymi przy starcie systemu. Firma dodała także kolejne pozycje związane z ustawieniami dźwięku, czcionek, osi czasu, HDR i wielu innych. Microsoft usunął jednak możliwość dodawania nowych języków. Od teraz będą one dostępne bezpośrednio ze sklepu tej firmy.

Sklep, w którym kupisz wszystko

Sklep Microsoft zyskuje kolejne pozycje. Tym razem pojawiła się zakładka „Urządzenia”, pod którą znajduje się sprzęt… Microsoft, bo jakby nie inaczej. W sklepie znajdziemy także inne dodatki do systemu w postaci języków, tapet, czcionek i wiele innych.

Oś czasu

Timeline to zupełna nowość w systemie. Funkcja ta działa na zasadzie historii, która przechowuje aktywność użytkownika z ostatnich dni. To właśnie dzięki niej będziemy mogli odnaleźć i powrócić do zadań wykonywanych w przeszłości, nawet z innych urządzeń pod warunkiem, że pozostaniemy zalogowani tam na koncie Microsoft.

To nie wszystko…

Istnieje jeszcze wiele innych zmian i nowości, jak np. obsługa plików HEIF, poprawki wirtualnej klawiatury, udoskonalony Windows Defender, zmodernizowany mechanizm aktualizacji pozwalający skrócić czas instalacji uaktualnień, obsługa aplikacji PWA, i wiele, wiele innych…

Mówi się, że nadchodząca aktualizacja Windows 10 jest już prawie gotowa i powinna być możliwa do zainstalowania już 10 kwietnia. Obecnie, rozsyłana jest za pośrednictwem programu Windows Insider w szybkim kręgu aktualizacji.