Microsoft przedstawił nową aplikację dedykowaną systemom Android oraz iOS.

Photos Companion to nowa aplikacja Microsoft mająca na celu proste i szybkie przesyłanie zdjęć z telefonu do komputera z zainstalowanym systemem Windows 10.

Microsoft lubi eksperymentować, nawet w dobie chmur czy podobnych rozwiązań. Tutaj głównym argumentem aplikacji „za” jest najczęstszy problem gubienia kabli do przesyłu danych. Jeśli więc nie korzystasz z chmur, gubisz często kable, a jesteś posiadaczem komputera z Windows 10 i telefonu działającego pod kontrolą Androida lub iOS to być może polubisz nowe rozwiązanie. Jedyny warunek użycia aplikacji jest podpięcie się pod tą samą sieć bezprzewodową Wi-Fi komputera oraz telefonu.

Okej, ale jak to działa? Na początku należy w systemie Windows 10 udać się do aplikacji Zdjęcia i z paska nawigacyjnego przejść do ustawień wybierając trzy kropki […] -> Ustawienia.

Aplikacja Zdjęcia w Windows 10

Przesuwamy listę ustawień na sam dół i przestawiamy funkcję Podgląd na „włączone”. Jeśli nie widzisz tej funkcji upewnij się, że masz aktualną wersję aplikacji.

Teraz bierzemy w dłoń nasz smartfon i w zależności od systemu pobieramy aplikację. Dla Androida – klik, dla iOS – klik. W tym wpisie pokażę działanie na telefonie marki iPhone, choć bez obaw – aplikacja jest prosta do bólu, więc na systemach Android wyglądać będzie to tak samo.

Po pobraniu aplikacji na telefon po prostu ją uruchamiamy. Teraz wystarczy wybrać polecenie Send Photos. Jeśli program poprosi o dostęp do zdjęć, należy mu taki umożliwić.

Jak już z pewnością zauważyłeś/aś, aplikacja uruchomiła namiastkę aparatu. Stało się tak, gdyż urządzenie musi zeskanować wygenerowany kod QR, który wyświetlony zostanie na monitorze Twojego komputera. Telefon na chwilę pozostawiamy w spokoju.

Teraz raz jeszcze powrócić musimy do naszego komputera z systemem Windows 10. Otwieramy aplikację Zdjęcia, a następnie z paska nawigacji wybieramy polecenie „Importuj” -> „Z urządzenia mobilnego przez sieć Wi-Fi”.

Wreszcie naszym oczom powinien ukazać się upragniony kod QR. Wygląda to mniej więcej w taki sposób.

Na koniec skanujemy kod ten naszym telefonem. Voilà! Teraz już tylko pozostaje wybrać zdjęcia i czekać na przesył. Po transferze plików, zdjęcia powinny być już widoczne w programie Zdjęcia. Ich dokładna lokalizacja na komputerze znajduje się w ścieżce:

C:\Users\TWOJA_NAZWA_UŻYTKOWNIKA\Pictures\Imported from Photos Companion

lub nieco szybciej poprzez włączenie eksploratora plików i przejście do folderu Obrazy znajdującego się w drzewku katalogu Ten komputer.

Na uwadze należy mieć fakt, iż jest to jeszcze funkcja testowa. W moim przypadku niekiedy musiałem zeskanować kod QR dwukrotnie lub raz jeszcze przeprowadzić wysyłanie plików, gdyż aplikacja zwróciła błąd. Co więcej, telefon wykrywał również filmy, ale nie dało się ich przesłać. Być może jest to błąd samej aplikacji na telefonie, która wyświetla po prostu zasoby galerii, zamiast filtrować wyłącznie zdjęcia.