We wtorek, a więc 10 kwietnia, Microsoft udostępni najnowszą aktualizację systemu Windows 10 o nazwie Spring Creators Update oznaczoną numerami 17133.1. Sprytniejsi mogą uzyskać tę samą wersję już teraz.

Electronic Software Distribution to nic innego, jak sposób rozpowszechniania oprogramowania, przede wszystkim za pomocą sieci Internet. Microsoft zwykle udostępnia takie pliki nieco wcześniej na platformie WindowsUpdate, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskać do nich szybszy dostęp. Jak zainstalować lub zaktualizować system bezpośrednio z pliku ESD?

Skąd pobrać i jaką wersję zainstalować?

Na samym początku należy upewnić się jaka wersja systemu operacyjnego zainstalowana została na pokładzie naszego komputera. Można to zrobić na kilka sposobów, na przykład poprzez przejście do bezpośrednio do ustawień (1) by odczytać stosowne informacje (2).

W moim przypadku jest to system operacyjny o kompilacji 16299.309 i edycji Pro, dlatego też to właśnie ta informacja mnie najbardziej interesuje. Co więcej, system zainstalowany został w wersji 64-bitowej i to właśnie taką muszę pobrać. Lista edycji jak i wersji poszczególnych odsłon systemu Windows 10 znajduje się tutaj. Wystarczy więc już tylko odnaleźć i pobrać interesującą nas pozycję.

ESD > ISO

To nie wszystko. ESD nie jest obrazem płyty, dlatego też należy go wcześniej rozszyfrować. Na szczęście z pomocą przychodzi do tego malutkie narzędzie, dzięki któremu uzyskamy interesujący nas plik w formacie iso. Narzędzie to nazywa się esd-decrypter.

Po wypakowaniu narzędzia i pobraniu systemu, kopiujemy plik .ESD do głównego katalogu z naszym decrypterem, a następnie uruchamiamy skrypt ze skrótu decrypt i postępujemy zgodnie z kreatorem. Jeśli dobrze skonfigurowaliśmy program, powinniśmy zobaczyć proces rozszyfrowywania pliku, co może trochę potrwać. Finalnie w katalogu z narzędziem pojawi się plik gotowy ISO.

Aktualizacja systemu

Tu nie ma filozofii. Uzyskany plik ISO wystarczy otworzyć oraz uruchomić program setup.exe . Tym oto sposobem pojawi się kreator instalacji systemu Windows 10, który sprawdzi, czy aktualizacja jest możliwa. Po kliknięciu w przycisk Zainstaluj, system automatycznie dokona zmian. Tutaj należy zapisać pracę i zamknąć wszystkie programy. Czas aktualizacji systemu uzależniony jest od komputera użytkownika.

Przygotowanie nośnika do instalacji „na czysto”

Aby zainstalować system zupełnie na nowo, potrzebujemy nośnika danych. W tym wypadku posłużę się pendrive, a więc pamięcią USB. W tym celu potrzebować będziemy również programu, który zamontuje obraz płyty bezpośrednio na nośniku danych. W tym przykładzie posłużę się narzędziem UltraISO w wersji trial, pobranym ze strony producenta.

Po instalacji narzędzia uruchamiamy program, a następnie z widoku nawigacji wybieramy kolejno pozycję Plik -> Otwórz. W kolejnym oknie wskazujemy uzyskany przez nas obraz płyty ISO. Teraz ponownie wracamy do nawigacji. Tym razem wybieramy opcję Bootowalna -> Zapisz obraz dysku .

W nowym oknie sprawdzamy, czy w polu Napęd dyskowy znajduje się nasz nośnik, na którym docelowo zamontowany zostanie obraz systemu. Czynność tę należy sprawdzić dokładnie, ponieważ przy większej liczbie nośników i ewentualnej pomyłce możemy niechcący stracić dane znajdujące się w nieprawidłowej lokalizacji!

Po skończonym procesie powinniśmy ujrzeć komunikat Wypalanie powiodło się!. Teraz już tylko pozostało nam uruchomienie komputera na nowo i przystąpienie do czystej instalacji. Powodzenia!

Aktualizacja 10.04.2017

Microsoft znalazł błąd w najnowszej kompilacji systemu co spowodowało, że na najnowszą odsłonę Windows 10 będziemy musieli jeszcze poczekać. Ze wstępnych wiadomości wynika, że premiera powinna odbyć się jeszcze w tym miesiącu.

Zasoby do pobrania