Microsoft i Xiaomi zacieśniają współpracę, dzięki której w przyszłości najprawdopodobniej powstanie wiele nowych rozwiązań.

Na dzień dzisiejszy wiadomo, że firmy współpracować będą ze sobą w obszarach chmur obliczeniowych, sprzętu, a także sztucznej inteligencji (SI). Współpraca ta na pewno przyniesie korzyści Amerykanom, jak i Chińczykom pomimo tego, że Microsoft jest „starszy” od Xiaomi o całe 35 lat.

Microsoft zezwoli Xiaomi korzystać z ich chmur obliczeniowych, wliczając w nie Azure, co umożliwi udoskonalić działanie smartfonów, laptopów i innych urządzeń, których w ofercie chińskiego koncernu nie brakuje. Firmie z Redmond umożliwi to z kolei szybsze dotarcie do chińskich odbiorców.

Mówi się, że współpraca zaowocować może pojawieniem się asystentki głosowej „Cortana” w głośnikach z serii Mi AI. Xiaomi być może będzie mogło wykorzystać dane SI z innych projektów, takich jak wyszukiwarka Bing, komunikator Skype oraz aplikacja Edge.

Póki co partnerstwo obydwu firm nie zostało jeszcze oficjalnie zatwierdzone. W przeszłości firmy te współpracowały ze sobą m.in. poprzez dostarczenie kompilacji systemu Windows 10 Mobile dla urządzenia Xiaomi Mi4. Także do dnia dzisiejszego Xiaomi dostarcza preinstalowany pakiet Office w swoich smartfonach.