Xiaomi postanowiło zrezygnować z dalszego rozwijania nakładki MIUI 9 na rzecz nadchodzącej „dziesiątki”. W Internecie nie brakuje już pierwszych informacji, jakie nowości wprowadza.

Jakiś czas temu na serwerach Xiaomi pojawiła się tajemnicza kompilacja aktualizacji MIUI 9 o numerach 8.5.11 przeznaczona dla modeli Mi Mix 2 i – wedle wstępnych przypuszczeń – zawierająca zwyczajne, jak to zwykle bywa, poprawki systemu. Jak się jednak okazało, aktualizacja ta jest czymś więcej, niż tym, co zwykle firma miała w zwyczaju serwować.

Według wstępnych założeń mówi się, że najprawdopodobniej mamy tutaj do czynienia z kolejną odsłoną MIUI w postaci dziesiątki lub jakiejś osobnej wersji należącej jeszcze do gałęzi MIUI 9. Rzecz jasna opartej o system Android w wersji ósmej.

Z pierwszych zrzutów z ekranu widać, że zmienił się przede wszystkim interfejs panelu powiadomień. Od teraz zawiera on duże, niebieskie przełączniki oraz całkiem odmienne dymki powiadomień. Te same dymki – od ich nadmiaru – mogą być też wyświetlone w trybie pełnoekranowym, który chowa przełączniki pozwalając wyświetlić więcej powiadomień na ekranie.

Podobna sprawa dotyczy kontroli głośności. Tym razem suwak odpowiadający za tę funkcję pojawia się przy prawej krawędzi ekranu i nawiązuje do nadchodzącej wielkimi krokami odsłony systemu Android P.

Najciekawiej, moim zdaniem, prezentuje się jednak tryb aplikacji uruchomionych w tle. Nowy widok potrafi wyświetlić na jednym podglądzie znacznie więcej zadań niż dotychczas.

Zmianom uległy również aplikacje systemowe, tj. zegar oraz pogoda. Tu jednak skupiono się wyłącznie na poprawkach kosmetycznych, bowiem żadna z tych aplikacji nie zyskała dodatkowych funkcji.

Kompilacja nowego MIUI dostępna jest na stronie FunkyHuawei, a jej przeznaczeniem jest wyłącznie model Xiaomi Mi Mix 2. Najprawdopodobniej Xiaomi przygotowuje się do wprowadzenia MIUI 10, które wstrzymało priorytet rozwijania dziewiątej wersji tej nakładki.