Oprócz smart-urządzeń, 31 maja Chińczycy zaprezentowali również nową odsłonę autorskiej i najbardziej rozpoznawalnej nakładki bazującej na systemie Google Android. Oto najważniejsze nowości.

Niemal każdy smartfon Xiaomi dostarczany jest z preinstalowaną nakładką systemową o nazwie MIUI, która posiada multum funkcji i czytelny, przyjemny dla oka interfejs. To właśnie ona dzięki niej spora część dzisiejszych fanów tej marki tak bardzo lubuje w portfolio Xiaomi. Wczoraj, podczas prezentacji nowych urządzeń, firma zaprezentowała także udoskonaloną wersję MIUI w wersji dziesiątej.

MIUI 10 to przede wszystkim nacisk na kosmetykę, którą dostrzegą przede wszystkim użytkownicy smartfonów Xiaomi wyposażonych w cienkie ramki. Aktualizacja MIUI 10 dostępna bowiem będzie i dla starszych urządzeń, nawet i dla modelu Mi 4.

Pierwszym rzucającym się w oczy zmienionym elementem jest przebudowany menadżer ostatnio otwartych aplikacji. Od teraz wyświetla on podgląd aplikacji w formie podłużnych kafelków rozciągnięty na pełnym ekranie. Menadżer wspiera oczywiście gesty.

Więcej sztucznej inteligencji – MIUI 10 będzie uczyć się nawyków użytkownika, sprawdzać, jakie aplikacje uruchamiane są najczęściej i o jakich porach, dzięki czemu funkcje i programy uruchamiane będą zauważalnie szybciej.

Nowa wersja nakładki wprowadza również tryb samochodowy, po uruchomieniu którego dostosowuje interfejs smartfona w taki sposób, aby z łatwością można było korzystać z niego podczas jazdy.

MIUI 10 to także poprawki w zachowaniu aparatów fotograficznych umiejscowionych w smartfonach Xiaomi. W tym wypadku chodzi o funkcję AI, której zadaniem będzie dokładniejsza analiza głębi, co powinno dać lepszy efekt rozmycia tła znajdującego się na drugim planie. Producent obiecuje także, że poprawki widoczne będą również w starszych smartfonach z pojedynczym obiektywem.

Pozostałe zmiany to poprawki kosmetyczne, które odnajdziemy głównie w panelu powiadomień, nowe przyciski i dymki w stylu najnowszej edycji systemu Android P. MIUI 10 odświeża także niektóre usprawnione wizualnie aplikacje systemowe (np. pogoda), dźwięki powiadomień i szereg innych poprawek związanych z wydajnością i bezpieczeństwem.

Najnowsze wydanie MIUI jest już gotowe i zagości na słuchawkach Xiaomi już w tym miesiącu. Producent wyszczególnił modele smartfonów, które otrzymają ową aktualizację w przeciągu dwóch tygodni, są to:

  • Mi 8, Mi Mix 2S, Mi Mix 2, Mi Mix, Mi 6X, Mi 6, Mi 5, Mi Note 2, Redmi S2, Redmi Note 5.

Starsze smartfony Xiaomi będą musiały poczekać kolejne dwa tygodnie. Pod koniec miesiąca następujące modele otrzymają stosowny update:

  • Mi Note 3, Mi 5X (Mi A1), Mi 5c, Mi 5s, Mi 5s Plus, Mi 4, Mi 4c, Mi 4s, Mi Max 2, Mi Max, Redmi 5, Redmi 5A, Redmi 5 Plus, Redmi 4, Redmi 4A, Redmi 4X, Redmi 3S/3X, Redmi Pro, Redmi Note 5A, Redmi Note 4, Redmi Note 4X, Redmi Note 3.