Google potwierdza, że celuje w rozwiązania RCS, a więc technologię, która pozwoli zapomnieć o klasycznych wiadomościach SMS.

Rich Communication Services to nowy standard, który pozwoli zastąpić wiadomości tekstowe i wkrótce będzie dostępny dla większości głównych operatorów na całym świecie.

RCS potrafi sprawdzić, czy wiadomość została dostarczona, powiadamia o nadchodzącej wiadomości, przesyła obrazki i filmy, oraz pracuje za pośrednictwem sieci Wi-Fi i LTE. Sprawi to, że wiadomości nie będą obciążać pieniężnie użytkownika, a jedynie transfer danych.

Konsumencka nazwa dla tej platformy nazywać się będzie po prostu „Chat” i stanowić będzie odpowiedź na stosowane od lat rozwiązanie firmy Apple, iMessage. Obsługa wiadomości nie będzie różnić się od tej, którą stosuje się dotychczas, dlatego też po stronie użytkownika nie uświadczymy żadnych zmian.

Jeśli odbiorca nie posiada telefonu z systemem operacyjnym Android lub nie korzysta z tej funkcji, wiadomość awaryjnie dostarczona zostanie w postaci klasycznego SMS-a. Wiadomości wysyłane za pomocą RSC staną się częścią domyślnej aplikacji Google, a czas potrzebny na wdrożenie tej funkcji zależny jest w głównej mierze od operatora, po stronie którego to odbywać się będzie końcowa weryfikacja. W Polsce na tę funkcję jeszcze trochę poczekamy.