Wczoraj na serwerach Google pojawiła się deweloperska wersja najnowszej odsłony Androida oznaczonego jako P lub 9, jak kto woli. Sprawdźmy, jakie nowości zawiera.

Aby przystąpić do instalacji systemu w wersji alpha, wystarczy wejść tutaj i postępować zgodnie z wytycznymi. Prawda, że proste? Niestety, nie do końca. Podstawowym wymogiem instalacji systemu jest posiadanie smartfona z serii Google Pixel, do których należą urządzenia, takie jak Pixel, Pixel XL, Pixel 2 oraz Pixel 2 XL. Pokrótce, instalacja systemu w takiej wersji odbywa się za sprawą zewnętrznych narzędzi, usuwając przy tym wszelkie dane z telefonu. Producent zaznacza, że operacja przebiega na własną odpowiedzialność.

Jeśli jesteś twórcą oprogramowania, powinieneś zainteresować się powyższym materiałem. Przede wszystkim odnajdziesz w nim informacje, które być może wykorzystasz przy projektowaniu nowych aplikacji. A jakie nowości otrzymają zwykli śmiertelnicy?

Oprócz usprawnionego bezpieczeństwa oraz głębszego wsparcia dla asystentów głosowych i wyświetlaczy z „wcięciem”, Android P otrzyma także wsparcie dla Wi-Fi RTT (Round Trip Time), udoskonalone powiadomienia (pozwalające wyświetlić np. zdjęcie, czy sugestie odpowiedzi) oraz kompresję HEIF, dzięki której zdjęcia wykonane smartfonem wykorzystywać będą mniej miejsca bez utraty jakości. Do nowości zaliczyć możemy także wsparcie dla standardu kompresji wideo VP9.

Przykład usprawnionych powiadomień zawierających więcej treści oraz przyciski sugerujące natychmiastową odpowiedź.

Deweloperska wersja beta systemu Android P pojawić się powinna już w maju, także na urządzeniach podłączonych do programu Android Beta.

Czerwiec i lipiec to miesiące zarezerwowane głównie na doszlifowanie funkcji API. To właśnie wtedy przewiduje się wypuszczenie kolejnych wersji poglądowych oznaczonych kolejno jako Developer Preview 3 oraz Developer Preview 4. Szacuje się, że piąta i ostatnia wersja testowa pojawi się krótko przed trzecim kwartałem roku, a dopiero w październiku spodziewać się powinniśmy wydania finalnego, co zresztą widzimy na poniższej linii czasu. Prawdopodobnie wtedy Google pokaże światu telefony z serii Pixel 3.